Z życia filii 21 MBP w Rudzie Śląskiej

Wpisy

 • piątek, 27 kwietnia 2018
  • Nowe gry w "Planszówce"

   Zakupiliśmy nowe gry do kącika gier planszowych. W naszych zbiorach znajdują się:

   • Timeline Wynalazki, które można połączyć z zakupioną wcześniej Timeline Historia Polski,
   • Rummikub,
   • Wszystkie państwa świata,
   • 5 sekund,
   • Milionerzy,
   • Dobble Star Wars,
   • Jenga.

   Wszystkie gry są pięknie eksponowane w nowych gablotach.

   Zapraszamy miłośników gier planszowych do skorzystania z naszej nowej oferty. Przypominamy, że "Planszówka" jest czynna codziennie w godzinach pracy filii, a raz w miesiącu zapraszamy do wspólnej gry . Najbliższe spotkanie odbędzie się 17 maja o godzinie 16:00.                                                                   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   filia21
   Czas publikacji:
   piątek, 27 kwietnia 2018 15:52
  • Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej - Henryk Sławik

   Źródło: Wikipedia

   Po raz kolejny gościliśmy w naszej bibliotece pracowników Instytutu Pamięci Narodowej
   w Katowicach. Temat spotkania to "Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej". Oczywiście w trakcie godzinnej prelekcji nie można omówić tak obszernego zagadnienia. Prowadząca spotkanie, pani E. Małachowska po wprowadzeniu mówiącym o sytuacji narodu żydowskiego w Europie w latach trzydziestych XX wieku skupiła się na postaci Henryka Sławika. W okresie II wojny światowej pomógł on, razem ze współpracownikami, ocalić przed zagładą około 30 tysięcy polskich uchodźców, w tym 5 tysięcy Żydów. Za swoją działalność zapłacił najwyższą cenę. Po brutalnym śledztwie, w trakcie którego nie wydał swoich współpracowników, został powieszony.

   Mimo wielkich zasług, w powojennej rzeczywistości jego postać została w Polsce przemilczana.

   W 2017 roku, decyzją Rady Miasta jedna z ulic w naszej dzielnicy zmieniła nazwę na ulicę Henryka Sławika. Tak więc nasze spotkanie w bibliotece pomogło przybliżyć mieszkańcom Bykowiny postać wielkiego Polaka, o którym być może wcześniej nie słyszeli.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   filia21
   Czas publikacji:
   piątek, 27 kwietnia 2018 15:08
 • poniedziałek, 29 stycznia 2018
  • Planszówki

   Kącik Gier Towarzyskich "PLANSZÓWKA" to nowa oferta skierowana do czytelników naszej filii. Gry planszowe, nieco zapomniane, wracają do nas w nowej odsłonie. Są alternatywą dla komputera i telewizji, przyjemnym spędzaniem czasu dla osób w każdym wieku. To nie tylko rozrywka, ale także możliwość zdobywania wiedzy, ćwiczenia pamięci, refleksu i spostrzegawczości. To także możliwość nawiązania ciekawych relacji społecznych     z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.

   Na początek zakupiliśmy kilka pozycji z listy TOP 10 Empik, są to gry o różnym charakterze:   -familijne - "Wsiąść do pociągu"                                                                                           -strategiczne -"Carcassonne"                                                                                               -ekonomiczne - "Monopoly"                                                                                                 -logiczne - "Scrabble"                                                                                                         -quizowe - "Timeline"                                                                                                          -zręcznościowe - "Dobble"                                                                                                   -dla dzieci - "Pędzące żółwie"

   Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia naszej biblioteki i skorzystania        z oferty codziennie, w godzinach pracy biblioteki.

   Planujemy także spotkania raz w miesiącu, w trakcie których proponujemy naukę zasad      a także rozgrywki (mamy nadzieję na liczne grono sympatyków).

   Najbliższe spotkanie w "PLANSZÓWCE" to 15 marzec 2018 od godz. 16:00.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   filia21
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 29 stycznia 2018 14:18
 • środa, 24 stycznia 2018
 • niedziela, 03 grudnia 2017
  • "Ruda w chuście" czyli Klub Mam Chustujących

   Noszenie dzieci w chuście jest wspaniałe: rodzi bliskość z dzieckiem, przeradza się w pasję i ... uwalnia ręce. Młode mamy zapraszają do chustowania zapraszając na spotkania i warsztaty. Zapewniają, że każdy, kto chociaż raz spróbuje zamotać dziecko wsiąka w to bez reszty próbując nowych rozwiązań, kupując kolejne chusty i zakochując się w chustowaniu.

   Nasza filia, a szczególnie przygotowany dla dzieci "Klub Koziołka Matołka", została wybrana na miejsce spotkań kobiet które w ten właśnie sposób chcą się opiekować swoim maluszkiem.     Będą się one odbywać cyklicznie, w co drugi czwartek w godzinach od 10:00 do 14:00.

   Pierwsze spotkanie miało miejsce 30 listopada, na następne zapraszamy:  

   • 14 grudnia
   • 28 grudnia
   • 11 stycznia 
   • 25 stycznia.                       

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   filia21
   Czas publikacji:
   niedziela, 03 grudnia 2017 14:38
 • sobota, 28 października 2017
  • Program profilaktyczny "Masz szansę - powiedz stop"

   Po raz kolejny nasza filia zaangażowała się w pracę nad programem profilaktycznym mającym na celu przeciwdziałanie uzależnieniom głównie wśród dzieci i młodzieży. W tym roku pracujemy pod hasłem "Masz szansę - powiedz stop".

   Zaprosiliśmy do współpracy Teatr Profilaktyki i Edukacji "Maska" z Krakowa, który przyjechał do nas z przedstawieniami "Nick - Victoria" oraz "Autostrada do piekła".

   Gościliśmy także panią Elżbietę Kuś, pracownika Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rudzie Śląskiej, która przedstawiła prelekcję o szkodliwości palenia papierosów i piciu alkoholu. Na koniec mogliśmy obejrzeć poruszający film pt. "Nikotyna - legalny narkotyk"

   Instruktor jogi, pani Grażyna Kotlorz uczyła dzieci jak przy pomocy gimnastyki relaksacyjnej radzić sobie ze stresem, który we współczesnym świecie jest problemem nie tylko ludzi dorosłych.

   We wszystkich zajęciach uczestniczyła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Rudzie Śląskiej.

   Dla dorosłych czytelników, w ramach programu profilaktycznego, przygotowaliśmy projekcję filmu pt. "Hazard" na którą zapraszamy w listopadzie.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   filia21
   Czas publikacji:
   sobota, 28 października 2017 16:22
 • piątek, 27 października 2017
  • " Światowy Dzień Zwierząt"

   Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest corocznie 4 października. Jest to dzień urodzin świętego Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt. Ustanowiony jest w celu zmiany zachowania i stosunku ludzi do zwierząt i uświadomienia człowiekowi, że zwierzę to istota żywa, czująca, która także ma swoje prawa. Obchody celebrują ekolodzy i organizacje działające na rzecz zwierząt.My także, jak co roku przyłączyliśmy się do obchodów tego wspaniałego święta.

   Zaprosiliśmy do naszej biblioteki panią Beatę Drzymała-Kubiniok, kierownika Społecznego Schroniska dla Zwierząt im. św. Franciszka z Asyżu w Rudzie Śląskiej, która przybyła do nas razem z psem Belindą. Pani Beata pięknie opowiadała o zwierzętach, którymi opiekuje się schronisko, ich potrzebach a także możliwości adopcji.

   Na spotkanie licznie przybyli: dzieci z Przedszkola nr 47, Przedszkola nr 43 oraz Szkoły Podstawowej nr 2. Wszyscy starali się wspomóc schronisko darami dla zwierząt.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   filia21
   Czas publikacji:
   piątek, 27 października 2017 11:56
 • środa, 20 września 2017

Tagi

Kanał informacyjny

Adres: ul. Grzegorzka 8; Ruda Śląska; tel. 32-2427883; e-mail: filia21@r-sl.pl