Z życia filii 21 MBP w Rudzie Śląskiej

Wpisy

 • piątek, 08 marca 2019
 • poniedziałek, 03 grudnia 2018
 • środa, 21 listopada 2018
  • Spotkanie z autorem

   Messaging1542720031986

   Po raz kolejny gościliśmy w naszej bibliotece panią Ilonę Tront, autorkę "Przygód kotki Misi" i "Zakręconych dzieciaków". W spotkaniu uczestniczyły maluchy z Miejskiego Przedszkola nr 47.   W trakcie godzinnego spotkania przedszkolaki zaprzyjaźniły się z bohaterami książek, rozwiązały wiele zagadek i rebusów, dowiedziały się jak powstaje dziecięca książeczka. Możliwość przebywania z osobą, która napisała książki znajdujące się w przedszkolnej biblioteczce, była dla dzieci niezapomnianym przeżyciem.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   filia21
   Czas publikacji:
   środa, 21 listopada 2018 16:00
 • wtorek, 30 października 2018
  • Październik - Miesiąc Dobroci dla Zwierząt

    

   Październik to wyjątkowy okres. Nie bez powodu określany jest mianem Miesiąca Dobroci dla Zwierząt. W tym czasie obchodzone są liczne wydarzenia poświęcone naszym braciom mniejszym.

   4 października to Światowy Dzień Zwierząt, przypada w dniu imienin świętego Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii.

   W tym dniu rozpoczyna się także Światowy Tydzień Zwierząt, podczas którego organizacje zajmujące się opieką nad zwierzętami zachęcają do adopcji psów i kotów. Uświadamiają ludziom co czeka bezdomne zwierzęta a także piętnuje znęcanie się nad nimi, czy szkolenie  do walk i bezmyślne zabijanie.

   25 października to Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt. Polskie prawo chroniące zwierzęta uregulowano dopiero w 1997 roku. Poszczególne przepisy poruszają kwestię ogólnych i szczegółowych zasad ochrony i traktowania wszystkich zwierząt. Znaleźć tam można rozporządzenia dotyczące zwierząt hodowlanych, towarzyszących, wolno żyjących    oraz tych, które są wykorzystywane do celów rozrywkowych.

   25 października to także Dzień Kundelka. Jest to nieformalne, polskie wydarzenie celebrujące psy wielorasowe.

   Nasza filia od lat włącza się w te październikowe obchody zapraszając w nasze progi panią Beatę Drzymała-Kubiniok, prezesa Rudzkiego Schroniska dla Zwierząt "FAUNA", która przyjeżdża do nas razem z psem - Belindą. Pani Beata niezwykle interesująco opowiada o pracy w schronisku, przedstawia zasady adopcji, a także w jaki sposób prawidłowo opiekować się naszymi domowymi pupilami. W spotkaniu tym razem uczestniczyli uczniowie klas młodszych Szkoły Podstawowej nr 2, którzy na spotkanie przynieśli dużo różnych smakołyków dla zwierzaków ze schroniska

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   filia21
   Czas publikacji:
   wtorek, 30 października 2018 12:17
 • piątek, 14 września 2018
 • środa, 29 sierpnia 2018
 • środa, 01 sierpnia 2018
  • Tydzień Czytania Dzieciom

   Miesiące maj i czerwie to tradycyjnie czas, w którym szczególnie staramy się propagować książkę i czytelnictwo. I właśnie w tym okresie gościliśmy w naszej filii dzieci z Miejskiego Przedszkola    nr 43 wraz z wychowawcami. Przedszkolaki oraz opiekunowie przebrani byli w stroje ulubionych bohaterów książkowych, dotarli do biblioteki w barwnym korowodzie, po drodze skandując hasła propagujące czytanie książek. W sali audiowizualnej dzieci obejrzały film rysunkowy pt. "Franklin i książka z biblioteki", który w ciekawy sposób pokazuje wszystkie etapy jakie czekają młodego czytelnika zanim samodzielnie będzie mógł wybierać książki na półkach. Impreza została zorganizowana w ramach obchodów XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

   DSC_04361

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   filia21
   Czas publikacji:
   środa, 01 sierpnia 2018 12:15
 • piątek, 27 kwietnia 2018
  • Nowe gry w "Planszówce"

   Zakupiliśmy nowe gry do kącika gier planszowych. W naszych zbiorach znajdują się:

   • Timeline Wynalazki, które można połączyć z zakupioną wcześniej Timeline Historia Polski,
   • Rummikub,
   • Wszystkie państwa świata,
   • 5 sekund,
   • Milionerzy,
   • Dobble Star Wars,
   • Jenga.

   Wszystkie gry są pięknie eksponowane w nowych gablotach.

   Zapraszamy miłośników gier planszowych do skorzystania z naszej nowej oferty. Przypominamy, że "Planszówka" jest czynna codziennie w godzinach pracy filii, a raz w miesiącu zapraszamy do wspólnej gry . Najbliższe spotkanie odbędzie się 17 maja o godzinie 16:00.                                                                   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   filia21
   Czas publikacji:
   piątek, 27 kwietnia 2018 15:52
  • Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej - Henryk Sławik

   Źródło: Wikipedia

   Po raz kolejny gościliśmy w naszej bibliotece pracowników Instytutu Pamięci Narodowej
   w Katowicach. Temat spotkania to "Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej". Oczywiście w trakcie godzinnej prelekcji nie można omówić tak obszernego zagadnienia. Prowadząca spotkanie, pani E. Małachowska po wprowadzeniu mówiącym o sytuacji narodu żydowskiego w Europie w latach trzydziestych XX wieku skupiła się na postaci Henryka Sławika. W okresie II wojny światowej pomógł on, razem ze współpracownikami, ocalić przed zagładą około 30 tysięcy polskich uchodźców, w tym 5 tysięcy Żydów. Za swoją działalność zapłacił najwyższą cenę. Po brutalnym śledztwie, w trakcie którego nie wydał swoich współpracowników, został powieszony.

   Mimo wielkich zasług, w powojennej rzeczywistości jego postać została w Polsce przemilczana.

   W 2017 roku, decyzją Rady Miasta jedna z ulic w naszej dzielnicy zmieniła nazwę na ulicę Henryka Sławika. Tak więc nasze spotkanie w bibliotece pomogło przybliżyć mieszkańcom Bykowiny postać wielkiego Polaka, o którym być może wcześniej nie słyszeli.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   filia21
   Czas publikacji:
   piątek, 27 kwietnia 2018 15:08
 • poniedziałek, 29 stycznia 2018
  • Planszówki

   Kącik Gier Towarzyskich "PLANSZÓWKA" to nowa oferta skierowana do czytelników naszej filii. Gry planszowe, nieco zapomniane, wracają do nas w nowej odsłonie. Są alternatywą dla komputera i telewizji, przyjemnym spędzaniem czasu dla osób w każdym wieku. To nie tylko rozrywka, ale także możliwość zdobywania wiedzy, ćwiczenia pamięci, refleksu i spostrzegawczości. To także możliwość nawiązania ciekawych relacji społecznych     z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.

   Na początek zakupiliśmy kilka pozycji z listy TOP 10 Empik, są to gry o różnym charakterze:   -familijne - "Wsiąść do pociągu"                                                                                           -strategiczne -"Carcassonne"                                                                                               -ekonomiczne - "Monopoly"                                                                                                 -logiczne - "Scrabble"                                                                                                         -quizowe - "Timeline"                                                                                                          -zręcznościowe - "Dobble"                                                                                                   -dla dzieci - "Pędzące żółwie"

   Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia naszej biblioteki i skorzystania        z oferty codziennie, w godzinach pracy biblioteki.

   Planujemy także spotkania raz w miesiącu, w trakcie których proponujemy naukę zasad      a także rozgrywki (mamy nadzieję na liczne grono sympatyków).

   Najbliższe spotkanie w "PLANSZÓWCE" to 15 marzec 2018 od godz. 16:00.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   filia21
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 29 stycznia 2018 14:18

Tagi

Kanał informacyjny

Adres: ul. Grzegorzka 8; Ruda Śląska; tel. 32-2427883; e-mail: filia21@r-sl.pl