Z życia filii 21 MBP w Rudzie Śląskiej

Wpisy

 • piątek, 14 września 2018
 • środa, 29 sierpnia 2018
 • środa, 01 sierpnia 2018
  • Tydzień Czytania Dzieciom

   Miesiące maj i czerwie to tradycyjnie czas, w którym szczególnie staramy się propagować książkę i czytelnictwo. I właśnie w tym okresie gościliśmy w naszej filii dzieci z Miejskiego Przedszkola    nr 43 wraz z wychowawcami. Przedszkolaki oraz opiekunowie przebrani byli w stroje ulubionych bohaterów książkowych, dotarli do biblioteki w barwnym korowodzie, po drodze skandując hasła propagujące czytanie książek. W sali audiowizualnej dzieci obejrzały film rysunkowy pt. "Franklin i książka z biblioteki", który w ciekawy sposób pokazuje wszystkie etapy jakie czekają młodego czytelnika zanim samodzielnie będzie mógł wybierać książki na półkach. Impreza została zorganizowana w ramach obchodów XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

   DSC_04361

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   filia21
   Czas publikacji:
   środa, 01 sierpnia 2018 12:15
 • piątek, 27 kwietnia 2018
  • Nowe gry w "Planszówce"

   Zakupiliśmy nowe gry do kącika gier planszowych. W naszych zbiorach znajdują się:

   • Timeline Wynalazki, które można połączyć z zakupioną wcześniej Timeline Historia Polski,
   • Rummikub,
   • Wszystkie państwa świata,
   • 5 sekund,
   • Milionerzy,
   • Dobble Star Wars,
   • Jenga.

   Wszystkie gry są pięknie eksponowane w nowych gablotach.

   Zapraszamy miłośników gier planszowych do skorzystania z naszej nowej oferty. Przypominamy, że "Planszówka" jest czynna codziennie w godzinach pracy filii, a raz w miesiącu zapraszamy do wspólnej gry . Najbliższe spotkanie odbędzie się 17 maja o godzinie 16:00.                                                                   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   filia21
   Czas publikacji:
   piątek, 27 kwietnia 2018 15:52
  • Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej - Henryk Sławik

   Źródło: Wikipedia

   Po raz kolejny gościliśmy w naszej bibliotece pracowników Instytutu Pamięci Narodowej
   w Katowicach. Temat spotkania to "Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej". Oczywiście w trakcie godzinnej prelekcji nie można omówić tak obszernego zagadnienia. Prowadząca spotkanie, pani E. Małachowska po wprowadzeniu mówiącym o sytuacji narodu żydowskiego w Europie w latach trzydziestych XX wieku skupiła się na postaci Henryka Sławika. W okresie II wojny światowej pomógł on, razem ze współpracownikami, ocalić przed zagładą około 30 tysięcy polskich uchodźców, w tym 5 tysięcy Żydów. Za swoją działalność zapłacił najwyższą cenę. Po brutalnym śledztwie, w trakcie którego nie wydał swoich współpracowników, został powieszony.

   Mimo wielkich zasług, w powojennej rzeczywistości jego postać została w Polsce przemilczana.

   W 2017 roku, decyzją Rady Miasta jedna z ulic w naszej dzielnicy zmieniła nazwę na ulicę Henryka Sławika. Tak więc nasze spotkanie w bibliotece pomogło przybliżyć mieszkańcom Bykowiny postać wielkiego Polaka, o którym być może wcześniej nie słyszeli.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   filia21
   Czas publikacji:
   piątek, 27 kwietnia 2018 15:08
 • poniedziałek, 29 stycznia 2018
  • Planszówki

   Kącik Gier Towarzyskich "PLANSZÓWKA" to nowa oferta skierowana do czytelników naszej filii. Gry planszowe, nieco zapomniane, wracają do nas w nowej odsłonie. Są alternatywą dla komputera i telewizji, przyjemnym spędzaniem czasu dla osób w każdym wieku. To nie tylko rozrywka, ale także możliwość zdobywania wiedzy, ćwiczenia pamięci, refleksu i spostrzegawczości. To także możliwość nawiązania ciekawych relacji społecznych     z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.

   Na początek zakupiliśmy kilka pozycji z listy TOP 10 Empik, są to gry o różnym charakterze:   -familijne - "Wsiąść do pociągu"                                                                                           -strategiczne -"Carcassonne"                                                                                               -ekonomiczne - "Monopoly"                                                                                                 -logiczne - "Scrabble"                                                                                                         -quizowe - "Timeline"                                                                                                          -zręcznościowe - "Dobble"                                                                                                   -dla dzieci - "Pędzące żółwie"

   Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia naszej biblioteki i skorzystania        z oferty codziennie, w godzinach pracy biblioteki.

   Planujemy także spotkania raz w miesiącu, w trakcie których proponujemy naukę zasad      a także rozgrywki (mamy nadzieję na liczne grono sympatyków).

   Najbliższe spotkanie w "PLANSZÓWCE" to 15 marzec 2018 od godz. 16:00.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   filia21
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 29 stycznia 2018 14:18
 • środa, 24 stycznia 2018
 • niedziela, 03 grudnia 2017
  • "Ruda w chuście" czyli Klub Mam Chustujących

   Noszenie dzieci w chuście jest wspaniałe: rodzi bliskość z dzieckiem, przeradza się w pasję i ... uwalnia ręce. Młode mamy zapraszają do chustowania zapraszając na spotkania i warsztaty. Zapewniają, że każdy, kto chociaż raz spróbuje zamotać dziecko wsiąka w to bez reszty próbując nowych rozwiązań, kupując kolejne chusty i zakochując się w chustowaniu.

   Nasza filia, a szczególnie przygotowany dla dzieci "Klub Koziołka Matołka", została wybrana na miejsce spotkań kobiet które w ten właśnie sposób chcą się opiekować swoim maluszkiem.     Będą się one odbywać cyklicznie, w co drugi czwartek w godzinach od 10:00 do 14:00.

   Pierwsze spotkanie miało miejsce 30 listopada, na następne zapraszamy:  

   • 14 grudnia
   • 28 grudnia
   • 11 stycznia 
   • 25 stycznia.                       

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   filia21
   Czas publikacji:
   niedziela, 03 grudnia 2017 14:38

Tagi

Kanał informacyjny

Adres: ul. Grzegorzka 8; Ruda Śląska; tel. 32-2427883; e-mail: filia21@r-sl.pl